Відповідно до ст. 13 Закону України "Про загальну середню освіту" навчально-виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється за груповою та індивідуальною формами навчання.
Міністерство освіти і науки України розробило і затвердило наказом від 20 грудня 2002 року № 732 "Про затвердження Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах" (із змінами і доповненнями) відповідне Положення, згідно з яким індивідуальне навчання в системі загальної середньої освіти є однією з форм організації навчально-виховного процесу і впроваджується для забезпечення права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти з урахуванням індивідуальних здібностей та обдарувань, стану здоров'я, демографічної ситуації, організації їх навчання.
Згідно з п. 1.6. Положення підставою для організації індивідуального навчання є:
— заява батьків або осіб, які їх замінюють;
— наказ директора навчального закладу;
— погодження місцевого органу управління освітою.
Права учнів на індивідуальне навчання визначені в п. 1.7. Положення. Навчатися індивідуально можуть учні:
— які за станом здоров'я не можуть відвідувати навчальний заклад;
— яким необхідно пройти лікування у лікувальному закладі більше одного місяця;
— які мають високий навчальний потенціал і можуть прискорено закінчити школу;
— які проживають у селах і селищах (коли кількість учнів у класі становить менше 5 осіб);
— які не встигають протягом двох років навчання у школі І ступеня;
— які потребують корекції фізичного та (або) розумового (психічного) розвитку (у разі, якщо батьки або особи, які їх замінюють, відмовляються направляти дитину до відповідної спеціальної загальноосвітньої школи (школи-інтернату)).
Відповідно до п. 2.6. Положення після закінчення терміну індивідуального навчання учень може продовжувати заняття у навчальному закладі, учнем якого він є, на загальних підставах.