Інша складова навчального плану, його варіативна частина, покликана задовольнити потреби учнів у поглибленому вивченні обов'язкових предметів інваріантної частини, додаткових предметів та курсів за вибором з урахуванням особливостей регіону та індивідуальних освітніх запитів учнів (вихованців). Вона формується безпосередньо навчальним закладом.
Після узгодження з органом громадського самоврядування проект робочого навчального плану державного або комунального навчального закладу подається на затвердження до органу управління освітою (ст. 15 Закону № 651). Робочі навчальні плани приватних навчальних закладів погоджуються з відповідним органом управління освітою.
Діяльність дошкільного навчального закладу також регламентується планом роботи, який складається на навчальний рік та оздоровчий період. Основу його складає Базовий компонент дошкільної освіти та програма розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку, за якою працює ДНЗ («Я у Світі», «Дитина», «Зернятко», «Кольорові долоньки»).
План роботи комунального дошкільного навчального закладу затверджується керівником дошкільного навчального закладу і погоджується з відповідним органом управління освітою. План роботи приватного ДНЗ затверджується засновником (власником) і погоджується з відповідним органом управління освітою.
У разі здійснення навчальним закладом індивідуального навчання кількість годин, яка відводиться на цю роботу, визначається відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України «Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах» від 19 травня 2008 р. № 432 і з 1 вересня 2008 р. становить на одного учня:
§ 1 - 4-х класів — 5 годин на тиждень;
§ 5 - 9-х класів — 8 годин на тиждень;
§ 10 - 11 (12)-х класів — 12 годин на тиждень.