Не зважаючи на застереження та протести профспілок виконавчою владою та органами державного нагляду та контролю не зупинено масових порушень трудових прав працівників під час запровадження роботодавцями особливих режимів роботи підприємств або їх зупинки. Набули поширення примусові безоплатні відпустки, не оплата часу простою не з вини працівника, недотримання законодавче встановлених процедур при звільненнях в тому числі і на державних підприємствах.
Кабінет Міністрів України ухилився від проведення соціального діалогу з визначення реального прожиткового мінімуму на 2008 рік, хоча індекс інфляції перевищив прогнозований більш ніж в два рази, що призвело до значного заниження розмірів державних соціальних гарантій для працівників та пенсіонерів. Не виконано в цій частині норми Генеральної угоди щодо визначення за участю профспілок прожиткового мінімуму і на 2009 рік.
Урядом не відреагував на протест ФПУ та профспілок працівників бюджетної сфери і не скасував протизаконну постанову Кабінету Міністрів України від 25.10.2008 № 939 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери» і не запровадив з 1 грудня 2008 року мінімальну заробітну плати 605 гри. як базу Єдиної тарифної сітки.
Кабінет Міністрів України не виконуються зобов'язання за Генеральною угодою щодо повернення боргів із заробітної плати, її своєчасної виплати в 2008 році на державних підприємствах. Станом на ___ грудня борги із заробітної плати складають __________, більша частина з них припадає на підприємства, де є державна частка власності.
Наслідком таких дій Кабінету Міністрів України стало порушення конституційного права працівників та членів їхніх сімей на достатній життєвий рівень, гарантованого ст. 48 Конституції України, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Кодексу Законів України про працю, Закону України «Про оплату праці», Генеральної угоди на 2008-2009 роки.
Зважаючи на вищевикладене та необхідність забезпечення конституційних та трудових права громадян, Федерація профспілок України
ВИМАГАЄ:
1. Для стабілізації ситуації на ринку праці та недопущення поширення безробіття розробити та подати на затвердження Верховній Раді України Державну програму зайнятості населення.
термін: січень 2009 року
2. Забезпечити в установленому законодавством України порядку повернення боргів із заробітної плати та компенсації за їх затримку до 1 лютого 2009 року:
1.1. працівникам установ, організацій бюджетної сфери;
1.2. працівникам підприємств державної форми власності;
1 .3. працівникам акціонерних товариств, де держава є мажоритарним акціонером.
3. Вжити всі передбаченні законодавством повноваження органів виконавчої влади для забезпечення реалізації конституційного права трудящих на своєчасне отримання заробітної плати та негайне повернений заборгованості з неї на підприємствах комунальної та приватної форм власності.
термін: до 1 березня 2009 року
4. Скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 25.10.2008 № 939 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери», встановивши з 1 грудня посадовий оклад (тарифну ставка) працівника І тарифного розряду ЄТС в розмірі 605 гривень, а з 2009 року в розмірі законодавче встановленої мінімальної заробітної плати.
термін: до 30 грудня 2008 року
5. Погодити зі Стороною профспілок та всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців величину прожиткового мінімуму на 2009 рік до схвалення на засіданні Кабінету Міністрів України проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»
термін: до 30 грудня 2008 року
6. На виконання пункту 2.8 Генеральної угоди внести до Верховної Ради України проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», в якому передбачити встановлення з 1 січня 2009 року мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
термін: до 30 грудня 2008 року
7. Провести переговори з профспілковою Стороною Генеральної угоди щодо підвищення заробітної плати працівникам підприємств державної форми власності та акціонерних товариств із державною часткою власності з метою забезпечення зростання заробітної плати темпами більшими ніж темпи зростання інфляції.
термін: до 14 січня 2009 року
8. Забезпечити повне виконання взятих Урядом і органами виконавчої влади зобов'язань за Генеральною і галузевими угодами та недопущення змін будь-яких норм, врегульованих цими угодами, без попереднього узгодження всіма сторонами
термін: постійно
9. Дотримуватися погоджувальних процедур із соціальними партнерами при підготовці антикризових рішень з метою запобігання негативного впливу світової фінансової кризи на соціально-економічну ситуацію, матеріальний стан громадян та можливим соціальним конфліктам
термін: на період кризи
10. Створити в кожній області, галузі антикризові групи для аналізу ситуації, вироблення тактики дій та оперативного реагування на вирішення конфліктогенних ситуацій на підприємствах галузі, області. Включити до складу цих груп представників обласних профспілкових об'єднань, всеукраїнських профспілок
термін: до 14 січня 2009 року
11. Забезпечити дієвий державний контроль за дотриманням законодавства про працю, зокрема, щодо стану виплати заробітної плати, її компенсації та індексації, оплати простою, а також щодо дотримання прав працівників під час скорочення чисельності працюючих, особливо жінок, які мають неповнолітніх дітей, одиноких матерів, підлітків.
Щодекадне надавати ФПУ інформацію про стан та динаміку показників щодо зайнятості населення та безробіття, щодо заробітної плати та пенсій, колективних протесних дій та страйків
термін: постійно
12. При прийнятті антикризових рішень не допустити звуження прав пенсіонерів, забезпечити зростання розмірів пенсій темпами не менше ніж розміри інфляції, своєчасну їх виплату
Термін: постійно
13. Скасувати рішення НКРЕ про підвищення -з 1 грудня 2008 року ціни ті газ для населення. Укласти угоду ч суб'єктами господарювання про встановлення граничного зростання цін та споживчі товари та послуги і метою забезпечення платоспроможності громадян и умовах кризи. Посилити державний контроль за обґрунтованістю цін.
Термін: постійно
14. Опублікувати до 31 грудня 2008 року реальну вартісну величину прожиткового мінімуму помісячне за 2008 рік, та в наступному робити це регулярно не пізніше 20 числа кожного місяця як в цілому по країні, так і в розрізі регіонів
Термін: постійно
|