(додаток 2 зі змінами, внесеними згідно з наказом
Міністерства освіти і науки України
від 09.10.2002р. №572)
При вирішенні питань, пов'язаних з оплатою праці під час заміни тимчасово відсутніх педагогічних працівників, слід керуватися роз'ясненням Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 р. № 30/39 "Про порядок оплати тимчасового заступництва", затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 р. № 820/39 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 11.12.1986 р. № 521/30-18).
Цей Порядок діє на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-ХІІ "Про порядок тимчасової дії на території України актів законодавства Союзу РСР".
Про чинність зазначеного вище нормативного акту йдеться також у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30.05.2002 р. № 1-221/2950 "Щодо оплати тимчасового заступництва", в якому повідомляється, що документом, яким регламентовано порядок тимчасового замісництва, є відповідне роз'яснення Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 р. № 30/39.
Згідно з роз'ясненням тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обов'язків на посаді тимчасово відсутнього працівника, викликаного виробничою необхідністю.
Що ж до терміну "виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника", то тут слід розуміти заміну працівника, відсутнього через хворобу, відпустку, відрядження, з інших причин, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігається місце роботи (посада), без звільнення від основних трудових обов'язків.
Тимчасове виконання обов'язків на посаді відсутнього працівника покладається на іншого працівника відповідним наказом.
Оскільки чинне законодавство (ст. 31 Кодексу законів про працю України) забороняє вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, тимчасове покладання обов'язків відсутнього працівника на іншу особу може мати місце лише за наявності відповідної згоди.
Стосовно оплати у випадках "тимчасового заступництва (замісництва)", "виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника" слід зауважити наступне.
Згідно з роз'ясненням Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 р. № 30/39 працівнику, який заміщує відсутнього працівника, виплачується різниця між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, якого він заміщує за умови, що цей працівник не є штатним заступником відсутнього працівника.
Із викладеного вище можна зробити висновок, що штатному заступнику директора школи не може бути здійснена додаткова оплата у випадку заміщення відсутнього директора школи. Якщо ж обов'язки тимчасово відсутнього директора школи покладені на іншого працівника, наприклад учителя, і він їх виконує, то за тимчасове заступництво виплачується різниця між встановленою працівникові ставкою заробітної плати (посадовим окладом) і посадовим окладом директора школи.
Порядок оплати педагогічним працівникам додатково проведених занять (уроків) у випадку заміни відсутнього педагогічного працівника (учителя) унормований у п. 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженій наказом Міністерства освіти України 15 квітня 1993 року № 102 (із змінами і доповненнями). При оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів та інших педагогічних працівників шкіл, яке тривало не більше двох місяців, здійснюється погодинна оплата праці.
Розмір погодинної оплати визначається шляхом ділення місячної тарифної ставки, встановленої
за 18 годин педагогічної роботи на тиждень, — на 76,2;
за 20 годин педагогічної роботи на тиждень — на 84,7;
за 24 години педагогічної роботи на тиждень — на 101,6;
за 25 годин педагогічної роботи на тиждень — на 105,8;
за 30 годин педагогічної роботи на тиждень — на 127,0;
за 36 годин педагогічної роботи на тиждень - на 152,4;
за 40 годин роботи на тиждень — на 168,9.
Особи, які працюють на умовах погодинної оплати і не ведуть занять під час канікул, оплату за цей час не отримують.
Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п. 68 Інструкції, тобто по тарифікації. При цьому місячна заробітна плата педагогічних працівників закладів освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень.
В такому ж порядку здійснюється оплата праці вчителів (педагогічних працівників), які не працюють постійно в даному навчальному закладі, а лише залучаються до заміщення уроків (занять) тимчасово відсутніх педагогів.
|