Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення надбавки вчителям, вихователям загальноосвітніх навчальних закладів, викладачам і майстрам виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації державної та комунальної форми власності, керівникам та заступникам керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників» від 5 жовтня 2009 р. № 113О (далі — Постанова № 113О) з метою підвищення престижності праці педагогічних працівників, починаючи з 1 січня 2010 р. запроваджується обов'язкова виплата надбавок до посадових окладів (ставок заробітної плати) вчителям, вихователям загальноосвітніх навчальних закладів, викладачам і майстрам виробничого навчання професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації державної та комунальної форми власності та усіх типів, а також керівникам та заступникам керівників цих закладів, посади яких віднесено до посад педагогічних працівників.
Типи загальноосвітніх навчальних закладів визначено в статті 9 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 р. №651-XIV. До них відносяться:
- середні загальноосвітні школи усіх ступенів;
- спеціалізовані школи (школи-інтернати) з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів; в гімназії, ліцеї, колегіуми;
- загальноосвітні школи-інтернати для дітей, які потребують соціальної допомоги;
- спеціальні загальноосвітні школи (школи-інтернати) для дітей, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку;
- загальноосвітні санаторні школи (школа-інтернат) для дітей, які потребують тривалого лікування;
- школи соціальної реабілітації для дітей, які потребують особливих умов виховання; вечірні (змінні) школи.
Перелік типів професійно-технічних навчальних закладів затверджено статтею 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 р. № 103/98-ВР, до яких, зокрема, відносяться:
- вищі професійно-технічні навчальні заклади;
- вищі художні професійно-технічні навчальні заклади;
- професійно-художні училища;
- художні професійно-технічні училища.
Відповідно до Постанови № 1130 надбавки встановлюються у розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати).
Визначення суми надбавки педагогічним працівникам
Згідно з нормою пункту 34 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 р. № 102 (далі — Інструкція № 102), підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників утворюють їх нові розміри, тому сума надбавки визначається від затвердженого конкретному педагогічному працівникові розміру посадового окладу (ставки заробітної плати), визначеного з урахуванням підвищень за педагогіці звання, присвоєні за результатами атестації (пп. «г», «д», «е», «є», «ж п. 24 Інструкції № 102); за роботу в певному типі навчального закладу, за роботу з дітьми, які потребують тривалого лікування, зокрема у разі індивідуальної форми навчання таких дітей (п. 28, 29, ЗО, 35 Інструкції № 102).
Встановлення надбавки директорам навчальних закладів та їх заступникам
При встановленні надбавки директорам, їх заступникам з навчальної, виховної, навчально-виховної, методичної, виробниче навчально-методичної, навчально-виробничої роботи загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, а також викладачам, майстрам виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів слід враховувати 10% підвищення їхніх посадових окладів (ставок заробітної плати). У професійних училища соціальної реабілітації розмір надбавки визначається від підвищеного на 20% посадового окладу (ставки заробітної плати). Посади заступників керівників із зазначених напрямів роботу віднесено до педагогічних працівників постановою Кабінету Мін стрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14 червня 2000 р. № 963.
Встановлення надбавки педагогічним працівникам МНВК і НВК
Надбавки в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітні плати) встановлюються також керівникам та їх заступникам з вищі зазначених напрямів роботи, а також учителям, викладачам і майстрам виробничого навчання міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, які згідно зі статтею 9 Закону України «Про загальну середню освіту» створюються для забезпечення потреб учнів загальноосвітніх навчальних закладів у профорієнтаційній, допрофесійній, професійній підготовці. Такі надбавки встановлюються також керівникам, заступникам керівників з навчальної, виховної, навчально-виховної роботи, вчителям та вихователям навчально-виховних комплексів «загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад», «дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад», які відповідно до статті 9 Закону України «Про загальну середню освіту» створюються загальноосвітніми навчальними закладами для задоволення освітніх потреб населення. Зважаючи, що педагогічне навантаження, конкретного педагогічного працівника, який обіймає вищезазначені посади, залежить від обставин, що склалися в навчальному закладі, і встановлюється при тарифікації в обсязі більше чи менше норми, що відповідає посадовому окладу (ставці заробітної плати), розмір надбавки обчислюється пропорційно обсягам роботи чи відпрацьованого робочого часу. Аналогічний порядок визначення суми надбавок передбачено і для бібліотекарів, що унормовано в листах Міністерства освіти і науки України «Щодо роз'яснення до постанови Кабінету Міністрів України» від 11 грудня 2009 р. № 1/9-876 та Міністерства праці та соціальної політики України «Про підвищення заробітної плати працівникам» від 26 листопада 2009 р. № 13684/0/14-09/13.
НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ * Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10 лютого 1998 р. № 103/98-ВР (із змінами).
* Закон України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 р. № 651-XIV (із змінами і доповненнями).
* Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку посад педагогічних науково-педагогічних працівників» від 14 червня 2000 р. №963 (із змінами і доповненнями).
* Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення надбавки вчителям, вихователям; загальноосвітніх навчальних закладів, викладачам і майстрам виробничого навчай професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації державної та комунальної форми власності, керівникам та заступникам керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників» від 5 жовтня 2009 № 113О.
* Наказ Міністерства освіти України «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення г робітної плати працівників освіти» від 15 квітня 1993 р. № 102 (із змінами і доповненнями).
* Лист Міністерства освіти і науки України «Щодо роз'яснення до постанови Кабінету Міміст; України» від 11 грудня 2009 р. № 1/9-876. G Лист Міністерства праці та соціальної політики України «Про підвищення заробітної плав працівникам» від 26 листопада 2009 р. № 13684/0/14-09/13.
|