Відповідно до частини третьої статті 38 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), у разі, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням. Оскільки причина звільнення вважається поважною, роботодавець не має права затримувати працівника у будь-який спосіб. День звільнення визначатиметься самим працівником.
Звільнення за частиною третьою статті 38 передбачає обов'язкову виплату вихідної допомоги у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП). Колективний договір, який діє на підприємстві, чи власне сам трудовий договір з працівником можуть передбачати й більший розмір вихідної допомоги.
Для проведення звільнення за цією підставою потрібно правильно скласти заяву. Вона повинна містити чітку вказівку на факти порушення умов договору чи трудового законодавства (зразок заяви додається).
Заяву необхідно обов'язково зареєструвати в канцелярії, на копії заяви треба позначити вхідний реєстраційний номер.
У разі, якщо роботодавець відмовляється реєструвати заяву, слід відправити її поштою — цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення.
Необхідно зберігати листівку повідомлення про вручення листа роботодавцю, яка надійде через певний час. Зазначена листівка та поштова квитанція у подальшому можуть знадобитися для суду.
Якщо роботодавець відмовився звільняти працівника за частиною третьою статті 38 КЗпП і провів звільнення за іншою підставою, його дії можна оскаржити у суді.
Строк звернення до суду — один місяць із дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Зазначений строк є строком позовної давності і може бути поновлений судом за наявності поважних причин. Такими причинами можуть бути особиста хвороба, перебування за межами країни тощо.
Важливо знати, що:
• згідно зі статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" судові справи по трудових спорах звільняються від сплати державного мита;
• відповідно до частини третьої статті 81 Цивільного процесуального кодексу України сплата витрат на інформаційно-технічні послуги суду здійснюється сторонами після розгляду справи.
Якщо працівник — член профспілки, за безоплатною правовою допомогою з питань підготовки позовної заяви до суду він може звернутися до профспілкового юриста.
Координати юриста працівникові зобов'язані повідомити у профспілковому комітеті, обласному комітеті (раді) профспілки, членом якої він є.
Зразок заяви
Директору підприємства
від (посада, ПІБ працівника)
Заява
Прошу звільнити мене "___" _______________________ 200_р. за власним бажанням згідно із частиною третьою статті 38 КЗпП у зв’язку із порушенням умов мого трудового договору та законодавства про працю (приміром, відмовою забезпечувати роботою і примусовим відправленням у відпустку без збереження заробітної плати у період з ___по ____, що становить більше 15 календарних днів на рік; порушенням ст. 115 КЗпП щодо строків виплати заробітної плати, а саме — затримкою її виплати; безпідставним зменшенням заробітної плати; зміною істотних умов праці — робочого часу, режиму роботи, суміщенням професій, зміною розрядів і найменування посад та ін. — без попередження за два місяці тощо).
Вимагаю провести зі мною остаточний розрахунок у строки, передбачені статтею 116 КЗпП, у тому числі виплатити мені згідно зі статтею 44 КЗпП вихідну допомогу в розмірі тримісячного середнього заробітку (або вказати розмір, передбачений колективним договором).
"__ " ____________________2009 р. Підпис |